[vc_row rt_row_background_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_borders=”” rt_row_paddings=”true” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_wrp_col_paddings=”false” rt_border_top=”” rt_border_bottom=”” rt_border_left=”” rt_border_right=”” rt_border_top_mobile=”” rt_border_bottom_mobile=”” rt_border_left_mobile=”” rt_border_right_mobile=”” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]Dersimli bir ailenin son çocuğudur. 1961’de Malatya’da doğdu. Siyasal faaliyetleri nedeniyle 1978’de Ankara’da tutuklandı. 1991’de ‘şartlı salıverme yasası’ ile serbest kaldı. 14 yılı aşan tutsaklık yıllarında şiirler, denemeler yazdı ve çok sayıda yayın organında yer aldı. Damar Kültür Sanat Dergisinin yazı kurulunda bir süre çalıştı. 1993-1998 yılları arasında Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. Kimi şiirleri 1994 yılında Petrol-İş Sendikası Şiir Ödülü, 1998 İHD Seçici Kurul Özel Ödülü, AÜ. Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneği Şiir Ödülü, Denizli İHD Şiir Ödülü, İTÜ. İşletme Fakültesi Öğrenci Derneği Şiir Ödülü gibi ödüllere değer bulundu.

Bazı şiirleri İngilizce, Hollandaca, Almanca, Fransızca ve Kırmançcaya çevrildi. Yerli-yabancı birçok etkinlikte yer aldı. Cezaevi yıllarından başlayarak şiir ve yazıları C.Kitap 84, Damar, Edebiyat-Eleştiri, Evrensel Kültür, İnsancıl, Şiir Oku, Hişt, İzlek, Yazıt, Ayrım, Karşı, Özgür Gündem Kitap Eki, Kırk Merdiven, Prometheus, Kıyı, Kuzeysu, Yaba, Şiir Okulu, Mavi Kıyı, Kavram, Kaos, Uğraş, Kaktüs, Eflatun, Ütopiya gibi yazın-sanat dergilerinde ve gazetelerde yayımlandı.

Yazınsal yaşamını 2002 yılından bu yana Amsterdam’da sürdüren Hüseyin Şahin, Ütopiya Sanat-Edebiyat Vakfı Edebiyat Atölyesi ve E Ütopiya dergisi editöryasında yer almaktadır.

Şairin Yayımlanmış Şiir Kitapları:

Mavi Bir Leke, 1991

 Kendi Yüreğine Yaslan, 1994

Suda Bir Kalem, 1996

Hüseyin Şahin’in bütün kitapları yayınevimiz tarafından külliyat olarak yayımlanacaktır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]